Volkswagen’dan sürücüsüz otomobil dönemi

Volkswagen, Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve finans edilen Akıllı Ulaşım için Yüksek Derecede Otomatikleştirilmiş Araçlar isimli ArGe projesinin bir parçası olarak hazırlanan projenin bir parçası olarak kabul edilen yarı otomatik pilot sistemli otomobiller üzerinde çalışıyor.

wolkswagen otomatik pilot

Günümüzde yeni nesil araçların sürücüye sağladığı yardımcı sürüş teknolojilerinin(otomatik park, mesafeye göre otomatik dur-kalk, hız sabitleyici vs) bir araya getirilip ötesine gidilerek devrim niteliğindeki bu teknoloji sayesinde istenilen koşullarda otomobil 130 km/h hızında bile kendiliğinde yol alabilmekte.

Geçici Otomatik Pilot (TAP) sistemi olarak isimlendirilen bu yeni teknoloji, hız kontrol sistemi ve aracın şeritte kalmasına yardımcı olan teknoloji ile birlikte kullanılıyor. Tabi bunlar her koşulda çalışmıyor (Mesela doğru dürüst yol çizgileri belli olmayan yolda aracı otomatik pilota bırakıldığını düşünün). Volkswagen’ın araştırma çalışmalarından sorumlusu Prof. Dr. Jürgen Leohold, sürücüsüz otomobil hakkında bunları söylemiş; “Bu sistem tam otomatik araçlar ve kazasız sürüşe giden yolda çok önemli bir kilometretaşı” yorumununda bulundu.

Bir Cevap Yazın