Hibrit arabalarda gösterge işaretleri

Bir önceki yazımız da Elektrikli araba ikaz ışık anlamları paylaşmıştık. Bu yazımızda tamamen elektrikli olmayan hibrit araçlarda gösterge panelindeki işaret lambaları yanması ne anlama geliyor onları paylaşalım. Bu paylaşımdan önce Gösterge ekranı işaretleri anlamları başlığı altında ki makalemizde elektrikli olmayan genel gösterge işaret anlamlarını da bulabilir siniz.

Hibrit arabalarda göstergelerinde ikaz ışıkları anlamları aşağıdaki gibidir;

EV Çalışma Göstergesi

Bu gösterge ışığı, sürücüye arabanın sadece elektrik modunda çalıştırdığını bildirmek içindir.

E-Mode

Bu gösterge ışığı, Elektrikli Modun o anda kullanılamadığı anlamına gelir. Bu, daha çok agresif sürüş sırasında ihtiyacı elektrikli motor karşılamadığını aktif ettiğinde gösterir.

Batarya Şarj Seviyesi

Bataryanız zayıfladığında veya neredeyse bittiğinde bu uyarı ışığı arabanızda yanacaktır. Bu sembol kırmızıysa, bataryanın mümkün olan en kısa sürede yeniden şarj edilmesi gerektiği anlamına gelir. Batarya yeniden şarj edilene kadar hibrit arabanız sadece benzin gücüyle çalışacaktır.

Batarya Sıcaklık Uyarısı

Hem hibrit hem de tamamen elektrikli arabalarda, batarya sıcaklığı çok yüksek olduğunda veya hibrit araçlarda motor çok ısındığında pil sembolü yanacaktır. Bu uyarı ışığı yanarsa, güvenli bir şekilde kenara çekin ve bataryanın soğuması için arabayı bir süreliğine kapalı konuma getirin.

Yaya Uyarısı

Tamamen elektrikli arabalarda da olan Yaya Uyarısı gibi, bu ikaz ışığı kazaların ve tehlikeli çarpışmaların meydana gelmesini önlemeye yardımcı olmak için yayları uyarır.

Bir Cevap Yazın