Elektrikli araba ikaz ışık anlamları

Daha önce genel hemen hemen tüm arabaları ilgilendiren gösterge ekranı işaretleri anlamları başlığında araba ikaz ışıklarının anlamları konusunda makale yayınlamıştık. Bu yazımızda ise özellikle elektrikli arabalar da genel olarak gösterge ekranlarında ki işaret ikaz lambaları anlamlarını bulabilir siniz. Genel olarak Tesla, Togg, Chery, Byd ve diğer tamamen elektrikli arabalarda görülebilecek ikaz ışık anlamları aşağıdaki gibidir

Sürüşe Hazır İşareti

Bu ikaz ışığının anlamı elektrikli aracınızın üzerinde yandığında, aracınızın açık ve sürüşe hazır olduğu anlamına gelir. Elektrikli arabaların kaputunun altında motor bulunmadığından bu gösterge oldukça sessizdir. Bazı elektrikli araçlarda bunun yerine ‘Ready’ (Hazır) veya ‘Go’ (Başla) gibi sözcüklerini görebilirsiniz. Otomobili çalıştırdığınızda bu uyarı ışığı görünmezse, bir sorun olabilir ve yetkili bir tamirciden yardım almanız gerekecektir.

Eko Modu

Bu gösterge işareti, aracınız Eco yani ekonomik sürüş moduna alınmış demektir. Bu, menzilinizi uzatmak ve elektrikli araçlarınızın pil ömründen tasarruf etmek için kullanılan bir moddur. Bu ışık yandığında, aracın verimliliğini artırmak için daha yavaş hızlanma yaşarsınız.

Genel Arıza

Elektrikli arabanızda bu uyarı ışığı yanıyorsa araçta bir sorun var demektir. Bu, elektrik sistemi, batarya veya çekiş sistemi, şarj sorunları veya daha fazlası olabilir. Bu ışık yandığında, ekranda bir mesaj görüntülenir. Sorunu gidermek için mesajda ki talimatı ilerleterek ayrıntıyı otomobil modeline göre görebilir siniz.

Sınırlı Güç

Bu gösterge ışığı yandığında otomobilinizin hızında bir azalma fark edeceksiniz. Bunun nedeni elektrik arızası, batarya sıcaklığı veya otomobilin performansını etkileyen başka bir kusur olabilir. Bu ışık göründüğünde, sorunu çözebilmeleri için elektrikli otomobilinizi doğrudan güvenli bir bayiye götürün.

Yaya Alarmı

İçten yanmalı motorlu arabalarda olmayan ama elektrikli arabalarda olan bir uyarı ışığı. Malumunuz elektrikli arabaların motorları sesiz çalışır. Bu ışık yandığında düşük hızlarda seyrederken, yoldaki insanlara, yayalara elektronik bir ses iletecektir. Bu, yayaların çarpışmalardan kaçınması için bir uyarı görevi görür. Bazı modellerde sesi kapatma seçeneği olabilir. Bu, sembolün otomatik olarak yanık kalmasına neden olacaktır. Ancak başka bir zaman yanarsa, bu uyarıda bir arıza olduğunu gösterir.

Düşük Pil

Elektrikli otomobilinizin yaklaşık %10 şarjı kaldığında, bu uyarı ışığı yanarak bataryanızın şarj etmek için aracınızı fişe takmanızı tavsiye edecektir. Bu ışık yanıp sönüyorsa, %5 veya daha az şarjınız olduğunu ve elektrikli aracınızın yakında gücünün tükeneceğini gösterir. Kalan yüzde otomobil modeline göre değişebilir.

Elektrik Arızası

Bu ikaz ışığı anlamı ise elektrik sistemi sorununu belirtmek içindir. Batarya modülleri, motorlar veya kablo tesisatı olabilir. Bu simge sarı renkte görüntüleniyorsa, arabayı kontrol ettirmek için mümkün olan en kısa sürede güvenilir, yeykili bir bayiye götürmek gerekir. Simge kırmızı renkte görüntüleniyorsa, otomobil kapanabilir veya düşük güçle çalışabilir. Güvenli bir şekilde doğrudan onaylı bir servise gidilmelidir.

Bir Cevap Yazın