Drift tarihi ve yapma teknikleri

Drift’in ne olduğunu küçük bir cevaplayacak olursak, araç sürme tekniği diyebiliriz. Hızlı veya yavaş araba kullanma sürüş tekniği olduğu gibi drift de bir tekniktir. Tabi günlük hayatta sık rastlanmayan olaydır. Otomobil sporları alanına giren drift motorsporlar alanının arasında yer alır. Bu spor nası yapılır derseniz, aracın viraja arkadan kayma açısının öne göre daha fazla olması ve sürücünün virajın açısına göre aracını ayarlaması sonucunda oluşan açısal hareket ile viraj içersinde ilerleyerek, viraja ters yönde direksiyonu çevirerek sürüş yapılmasıdır.

Drift’in başlangıç tarihi 80 li yılların sonunda 90’ların başında Japonya sokaklarında söyleyebiliriz. Gösteri amaçlı bu motorspor aslında her araçlar yapılmaz. Drift yapılacak araçta, gücü çekis tekerleklerine eşit bir şekilde dağıtarak dengeyi sağlayacak kilitli diferansiyel mekanizması olması gerekmektedir. Kitli diferansiyelsiz araçlar da stabil drift yapılmaması normaldir.

Birden fazla drift tekniği vardır. Biraz bunlardan bahsedecek olursak;

İlk olarak Acemi tekniği yani yeni başlayanların ara sıra profesyonellerin de kullandığı viraj içinde motordan gelecek gücü diferansiyeli yakalayamadan tekerlerin yarı şekilde kilitlenmesi arka tekerleri kilitlemesine zorlayarak ilerleme tekniğidir.

El Freni tekniği bu en çok kullanılan tekniklerden bir tanesidir. Amaç, debriyaja basıldıktan sonra el freni, arka tarafın çekişini kontrol etmek için uygulanmaktadır.

Drift için en çok kullanılan arabalar, arkadan itişli, güçlü motorlu (motor zayıf olduğunda mesafe uzun olduğu için arkadan itişli otomobillerde güç kaybı yaşanmaktadır), genel tercih coupe model araçlar kullanılmaktadır. Bu işi ilk olarak 80’li senelerin sonunda Japon’ların başlattığından ötürü tahmin ediyoruz ki bundan dolayı en çok Japon çıkışlı araçlar kullanılmakta. Mitsubishi Lancer Evolution, Honda S2000, Nissan A31, Mazda RX-7, Toyota AE86, Nissan Silvia/180SX/200SX, Subaru Impreza model otomobiller bu işe en çok elverişli araçlardır.

Mitsubishi Lancer Evo ile yapılmış drift

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=06fs1H7oAqw[/youtube]

Japon drift videosu

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QqcYsrOLCws[/youtube]

Bir Cevap Yazın