Hibrid teknolojisi ile Toyota Prius

Öncelikle Hibrid teknolojisinden bahsedelim; Otomobilde kullanılan hibrid teknolojisi genel amacı benzin sarfiyatını azaltmaktır. Yoğun trafikte düşük hızda çalışan otomobilin benzin motoru yerine elektrik motorunu kullanarak 0 emisyon salınımı sağlamaktadır. Elektrik motorunun çalışması için ihtiyaç duyduğu gerekli enerjiyi benzin motoru çalıştırıldığı zamanlarda akülere şarj etmektedir. Böylece bu otomobillerin sarj etme gibi gereksinimleri kalmamaktadır. Hibrid yerine melez terimide bu yüzden kullanılmaktadır. Toyota’nın ilk seri üretim yaptığı hibrid otomobil Prius’dur. Toyota Prius 2005 de Avrupa’da yılın otomobili seçilmiştir.

4460 mm boyunda, 1745 mm eninde, 1490 mm yüksekliğindeki Toyota Prius, motor özelliği ile şimdilik doğanın en sevdiği otomobili diyebiliriz. Elektrikle sürme modu özelliği ile güçlü hızlanma, rahat sürüş hakimiyetinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ön ve arka Led farları ile diğer farlara göre enerji tasarrufu sağlayarak daha uzun ömürlü kullanım sağlamakta. Benzinli ve iki elektrik motorun her biri ayrı olup, bunun sonucunda Prius ile her aşamasında maksimum performans ve enerji verimliliği sağlamakta. Toyota Prius’taki ana elektrikli motor ile otomobili yalnızca elektrikle çalıştırılabilmektedir.

Stop&Start; teknolojisi, Hibrid teknoljisi ile birleştirilmesi ile ortaya çıkan durum; trafikte durduğunuzda otomobili çalıştırırken diğer normal araçlara göre yalnızca elektrik motorunu kullandığı için yakıt tüketimini önemli ölçüde tasarruf sağlamaktadır.

ABS, elektronik fren gücü dağıtımı EBD ve ilave fren desteği sağlayan BA ile Toyota Prius’un önemli güvenlik özelliklerinden. Bunlardan başka; acil durum fren sinyali, 7 hava yastığı, araç denge kontrolü VSC+ ve patinaj sistemi TRC, darbe emici gövde yapısı ile Prius çevreye verdiği önem kadar yolcularının güvenliğinide sağlamakta.

One Reply to “Hibrid teknolojisi ile Toyota Prius”

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: