Elektrikli Chevrolet Volt

Uzun menzilli elektrikli otomobil sloganı ile üretilen Volt, 2010 Temmuz ayında ABD’de 41.000 USD’den satışa sunulmuştu. 2011’in sonlarına doğru diğer Avrupa ülkelerinde ve aynı zamanda ülkemizde de satışa sunulması bekleniyor.


Emisyonsuz sürüşe olanak sağlayan Chevrolet Volt, benzinle ve elektrikle gidebilen elektrikli yakıt sistemine sahip. Diğer elektrikli otomobillerden farklı bir sisteme sahip olan Volt, 16 kWh lityum iyon bataryasına depoladığı elektrik enerjisi ile 60 km yol alabilmekte.(Lityum iyon pil özelliğinden dolayı pilin tamamen bitmesini beklemeden istenildiği zaman doldurulabilir.)


Lityum iyon pili azaldığında zaman yakıt aktarımı veya yeniden şarj etmek üzere durmadan önce toplam sürüş menzilini 500 kilometreye uzatan bir motor jeneratörü kesintisiz kendiliğinden devreye girmekte.


Kişisel olarak kendi garajınızda kullanabileceğiniz 240 voltluk şarj cihazı ile tamamen boş olan bataryayı 4 saate sarj edebilmekte.(Videosunu altta izleyebilirsiniz)


İç mekanı geniş ve ferah tutulan Volt, konforu yanında, 8 hava yastığı, standart ESC ve TC güvenlik özellikleri sunmakta. Sürüş verimliliği arttırmak amacıyla gerçek zamanlı dokunmatik bilgi ekranı sayesinde sürücüyü uyaran görsel sesli alarmları bulunmakta.

Chevrolet Volt şarj edilmesi

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qfZx6UdGJK8[/youtube]

Bir Cevap Yazın