Dördüncü nesil yeni Renault Clio

1990 da tanıdığımız Clio’nun dördüncü nesili gün yüzüne çıktı. Yeni özellikleri ile sınıfında liderlik için yenilenen Clio, Clio hayranlarını çok şaşırtacak gibi gözüküyor.

İlk bakışta megane tasarımı hissi uyandıran Clio 4 diye isimlendirilen yenilene model, kendine göre boyut kazanarak markasının yeni tasarım stratejisini açığa çıkarmış durumda. Öyle ki üst sınıfındaki yeni Megane da olmayan, Dezir konseptin de göze çarpan daha geniş Renault logosu ile dikkat çekiyor. Daha dolgun, belirgin çizgileri diğer nesillerinde hemen kendini ayırt ediyor. İlgimizi çeken Renault tasarım direktörünün Laurens van den Acker’in yorumunu aktarmak istiyorum;

“Yeni Renault Clio duygu ve arzuları öne çıkaran bir heykel olarak algılandı. Tıpkı insan vücudunda yer alan kaslar gibi, Yeni Clio’nun sahip olduğu kıvrımlar, DeZir konsept modelinin yansıttığı dinamizmi ifade ediyor. Otomobilde hiçbir şekilde dar veya agresif açılar yer almıyor, onun yerine otomobile dokunma hissi uyandıran kıvrımlar yer alıyor.”

Yeni Clio’nun dikkat çeken yeni özelliklerinden bahsedecek olursak; Geri görüş kamerası, eller serbest kart sistemi, R-Sound Effect, Renault Bass Reflex sistemi, altı vitesli EDC vites kutusu, otomobile ve internete bağlı R-Link sistemi.

Renault Clio R-Link sistemi

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nNMwmowOyw0[/youtube]

İlk defa Clio da kullanılan yeni Energy TCe 90 benzinli motoru düşük motor devriyle bile iyi bir tork alınarak sürüş keyfi ile yakıt tüketimi arasında eşsiz denge kurmuş. Fiyat ve diğer bilgiler için www.renault.com.tr ziyaret edebilirsiniz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Uxe_pIOb7vs[/youtube]

Bir Cevap Yazın