Citroen yarış otomobili DS3 Racing

DS serisinin ilk ürünü ile başarıyı yakalayan Citroen yakaladığı bu başarıyı yarış otomobili tipinde DS3 Racing modeli ile devam ettirmek istiyor. Toplamda altı kez aldığı Dünya Ralli Şampiyonu ünvanıyla bu alandaki üstünlüğünü DS3 RACING ile gözler önüne sermekte.

citroen yarış arabası

Türkiye’ye şimdilik 5 adet getirilecek olan bu özel araç; siyah üzeri sportif turuncu, beyaz üzeri karbon gri renk alternatifleri ile satışa sunulacak. Parmakla sayılır sayıdaki DS3 Racing sahiplerini merakla bekliyoruz…

citroen ds3 racing

İlgili basın bülten yazısı

CITROËN DS3 modeline farklı bir bakış açısı getiren ve DS3 DSport baz alınarak geliştirilen DS3 Racing, sunduğu benzersiz performans ve sürüş keyfi ile CITROËN’in “Créative Technologie” sloganını tam anlamıyla yansıtıyor.

CITROËN tarafından az sayıda üretilen ve siyah üzeri sportif turuncu ve beyaz üzeri karbon gri olmak üzere iki farklı renk alternatifi ile satışa sunulan DS3 Racing modelinden Türkiye’ye sadece 5 adet getirilecek.

CITROËN’in Dünya Ralli Şampiyonası’nda üreticiler kategorisinde kazandığı altı şampiyonluk ve Sébastien Loeb ve Daniel Elena ile Pilot/Yardımcı Pilot kategorisinde kazandığı yedi şampiyonlukla kalite ve güvenilirlik iddiasını kanıtlayan DS3 Racing; WRC yarışlarında bu sezondan itibaren kullanılacak olan aracın günlük yaşamda kullanılabilecek versiyonu olma özelliğine sahip.

Temelde DS3 ile aynı tasarım özelliklerini sergilemesine rağmen, güçlü ve enerjik hatlarıyla tam bir yarış otomobili karakterine sahip olan DS3 Racing; WRC – Ralli araçları için tasarlanmış CITROËN Racing imzalı bedeni saran özel sportif koltukları ile konforlu bir sürüş sağlıyor. Günlük kullanım için de oldukça uygun olan DS3 Racing; 202 HP’lik motoru ile hız sınırlarını zorluyor. 1.000 m’lik mesafeyi 27 saniyede kateden aracın 0-100 km hızlanma süresi ise 6,5 saniye.

Yarıştan ilham alan tasarım

Sportif sürüşün kusursuz bir yansıması olan DS3 Racing’in tasarımı; cesaret, tutku, coşku ve hırs gibi duyguları harekete geçiriyor. 3,96 metre uzunluğuyla oldukça çekici bir görünüme sahip olan araç, dinamik performans ile iddialı ve prestijli tasarımı birarada sunuyor. Stilinin ana hatlarını CITROËN DS3’ten alan RACING, güçlü ve yarışçı ruhunu bu versiyon için özel geliştirilmiş parçalarıyla ortaya koyuyor. Araç; karbon kaplama çift egzoz borusu, hava dağıtıcısı, ön tampon spoyleri, yan şeritleri ve dış tasarımındaki sportif detayları ile göz dolduruyor.

CITROËN DS3 Racing kendine özgü iki yeni renk seçeneğiyle satışa sunuluyor. İlk seçenekte çarpıcı bir etki yaratmak için sportif turuncu tavan ile siyah birarada kullanılıyor. Jantlar, radyatör ızgarası ve aynaların yanı sıra ön panel ve vites kolunda da turuncu renk göze çarpıyor. İkinci seçenekte ise modern ve sade bir etki için karbon gri tavanla birlikte beyaz kullanılıyor. Gri renk yine jantlarda, aynalarda ve ön panelde yerini alarak uyum sağlıyor. Karbondan yapılmış radyatör ızgarası ise araca sıradışı bir çekicilik katıyor.

Etkileyici donanımıyla etkileyici bir görünüme sahip olan CITROËN DS3 Racing’in WRC – Ralli araçları için tasarlanmış CITROËN Racing imzalı bedeni saran özel sportif koltukları yolcuların rahatlığı için optimum destek sağlıyor. Araçta standart olarak arka park sensörleri, elektrokrom iç dikiz aynası, otomatik yanan farlar ve yağmur sensörü bulunuyor.

Otomobilin en az dışı kadar içi de stilini yansıtıyor. İç mekanın çeşitli yerlerinde karbon kullanılırken, birçok ayrıntı da tavan rengiyle uyumlu olarak renklendiriliyor. Özel malzeme seçimi ve tasarımda CITROËN RACING imzasını taşıyan ayrıntılar CITROËN DS3 Racing’in fark yaratan karakterini ortaya koyuyor.

Daha da karakterli bir motor

CITROËN DS3 Racing için en önemli unsur performans. CITROËN RACING tarafından geliştirilen motor, Dünya Ralli Şampiyonası üretici kategorisinde altı şampiyonluk kazanan Marka ekiplerinin elde ettiği uzmanlığın tüm avantajlarını kullanıyor.

Mühendisler, Dsport versiyonundaki 1,6 litrelik 156 HP’lik motoru, DS3 Racing’de 202 HP’lik güce yükseltti. Tork da 240 Nm’den 275 Nm’ye yükseltildi. Azami tork 2.500 rpm’ye kadar çıkabiliyor. Başlıca iyileştirmeler motor kontrol biriminde ve basıncı 2,2 bara yükseltilen turboşarjda yapıldı. Egzoz da ayrıca otomobilin sportif kimliğini yansıtması amacıyla değiştirildi.

Sonuç olarak, CITROËN DS3 Racing kalkışta 1.000 metre mesafeyi 27 saniyenin altında katedebilir hale gelirken, en düşük motor hızlarında da keyifli bir sürüş sağlıyor. Aracın 0-100 km hızlanması ise 6,5 saniye.

Bu çarpıcı sonuçların yanı sıra yeni versiyon, makul bir yakıt tüketimi (kombine çevrim yakıt tüketimi 100 kilometrede 6,4 litre) ve kilometre başına sadece 149 gram gibi sınırlı bir karbondioksit emisyonu sağlıyor.

Sürüş keyfini ayrıcalık haline getiren yol tutuş

Yoğun bir sürüş keyfi sağlamak ve sürücü ile yol arasındaki sürekli etkileşimi güçlendirmek için CITROËN DS3’ün yol tutuşu geliştirildi.

Kendi sınıfındaki yol tutuş standardını belirleyen özelliklere sahip olan CITROËN DS3 Racing, kelimenin tam anlamıyla yola sarılsın ve motordan gelen güç ile uyum sağlasın diye yay ve amortisörler, süspansiyonda meydana gelen değişimleri dikkate alacak şekilde yeniden ayarlandı. Aynı zamanda ön ve arka tekerlek aralıkları 20 milimetre genişletildi ve gövde yüksekliği de 15 milimetre azaltıldı. Yeniden ayarlanan ESP artık tamamen devreden çıkarılabilir hale geldi.

Direksiyon da otomobilin dinamik yapısını yansıtacak şekilde modifiye edildi. Direksiyon yolun daha iyi algılanmasını sağlarken, çok düşük hızlarda bile kolay manevra özelliği de korundu.

Fren sistemi, önde dört pistonlu Brembo® kaliperlerinden ve çapı 323 milimetreye yükseltilen özel disk frenlerinden oluşuyor. Bu, DS3 Racing’e bütün sürücüleri memnun edecek bir performans, dayanıklılık ve sürüş keyfi sağlıyor.

CITROËN DS3 Racing; ilk tasarımda, son teknoloji ve dinamik bir yapıyla kullanılan 18 inçlik geniş tekerleklere uyumlu üretildi. Tekerlekler, seri üretime geçmiş bir otomobilde dünyada ilk kez kullanılan ve hareketin dışarıdan içeriye yapıldığı teknolojiye sahip. Aynı zamanda tekerlekler, ağırlıklarının daha etkin dağıtılması ve yüzde 5 civarında daha hafif olmaları nedeniyle CITROËN DS3 Racing’in yol performansına da katkıda bulunuyor.

Teknik Özellikler
Boyutlar (u x g x y) (mm) 3.962 x 1.717 x 1.443
Aks mesafesi (mm) 2.464
Motor THP 200, 6-vitesli şanzıman
CO2 emisyonu 149 g/km
Ortalama Yakıt Tüketimi 6,4 l/100km
Tip 4 silindir / 16 valf benzin + turbo
Kapasite (cm3) 1.598
Azami güç bhp/kW – rpm 202 / 149 – 6.000 rpm
Azami tork (Nm) – rpm 275 – 2.000 ile 4.500 rpm arasında
Lastikler 215 / 40 R 18
Kalkış – 1.000 m süresi 26,5 saniye
0’dan 100 km hıza ulaşma 6,5 saniye

CITROËN DS3 Racing Ana donanımlar
Dış ve iç karbon parçalar
Özel tasarım 18 inç alaşım jantlar
Elektrokrom iç dikiz aynası
Otomatik yanan farlar
Yağmur sensörü
Arka park sensörü
Elektrikli katlanabilir yan aynaları

Renk Seçenekleri
Siyah / Sportif turuncu tavan
Turuncu jantlar, turuncu ayna muhafazaları, radyatör ızgarası ve ön arma

Beyaz / Karbon gri tavan
mat gri jantlar, gri ayna muhafazaları, karbon radyatör ızgarası ve ön arma

Döşeme
Spor koltuklar (artırılmış destek özelliği), koltukların arkasında CITROËN Racing imzası
Özel tasarlanmış koruyucu paspaslar ve uzaktan kumanda

Bir Cevap Yazın