Kasko Değer Listesine Nasıl Ulaşırım ?

Ülkemizde yaptırılması zorunlu olan trafik sigortasını araç sahipleri her sene yenilemekle yükümlüdür. Trafik sigortasına ek olarak kasko sigortası yaptırmak araç sahiplerinin isteğine bağlıdır. Trafik sigortası, kaza halinde sadece karşı tarafın hasar masrafını karşıladığından dolayı, trafik sigortasına ek olarak araç sahiplerinin kasko yaptırması kendi araçlarına gelecek hasarları teminat altına alabilmeleri için önem taşıyor. Kaskonuz olmadığında, aracınıza gelecek tüm hasarları kendiniz karşılamayı göze almanız gerekiyor.

koalay-kasko-deger-listesi

Araçlara yapılan kasko sigortasının teminat limitlerini ve araç sahibinin ödeyeceği primleri belirlenirken sigorta şirketleri aracınızın kasko değerini esas almakta. Aracın kasko değeri ise, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliğince hazırlanan kasko değer listesi ile belirleniyor. Sigorta şirketleri, aracın kasko fiyatını belirlerken bu listeyi esas almanın yanı sıra araçlarda bir hasar oluşması durumunda araç sahibine ödenecek tazminatı belirleyebilmek için de güncel araç kasko değer listesini kullanıyor.

Her ay güncellenen kasko değer listesi 15 yaşından küçük araçlar için hazırlanıyor ve kasko değer listesinde araçların markası, modeli, üretim yılı göz önüne alınarak aracın kasko değeri belirleniyor. Kasko değer hesaplaması için diğer bir önemli kriter de aracın kullanım amacı; bireysel, ticari ya da tarımsal amaçla kullanılıyor olması. Aracınız 15 yaşın üzerinde bir araç ise bu durumda tercih edeceğiniz sigorta şirketi ile görüşerek kasko değerini öğrenebilirsiniz çünkü kasko değer listesinde 15 yaş üzerindeki araçlara ait veriler hazırlanmıyor.
.
Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği kasko değer listesi 1987 yılından bu güne düzenli olarak her ay yapmakta olup Türkiye Sigortalar Birliği de bu listeyi yayımlamaktadır. Aylık olarak yayınlanan kasko değer listesini Türkiye Sigortalar Birliği internet sitesinden, sigorta şirketinizin internet sitesinden veya Koalay.com sitesinden öğrenebilirsiniz. Koalay’ın web sitesinde, aracınızın markası ve modelini girdikten sonra aracınızın güncel kasko değeri hakkında pratik bir şekilde bilgi alabilmeniz mümkün. Kasko yaptırmadan önce aracınızın kasko değerini bilmenizde fayda var.

Yeni bir araç alıyorsanız veya aracınızın kasko sigortasını yenileyecekseniz, bütçenize uygun fiyatlı sigortayı satın almak için www.koalay.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Koalay.com’da 365 gün boyunca, günün her saati en uygun kasko ve trafik sigortası fiyat teklifleri alınabiliyor. Bu hizmetlere ulaşmak isteyenler için, Koalay’ın web sitesini ziyaret etmeleri, sınırlı kişisel bilgileri ve araç bilgilerini girerek 5 soruyu yanıtlamaları yeterli olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir